Deri ve Zührevi Hastalıkları

Doktorlarımız

Prof. Dr. Dilek BAYRAMGÜRLER

 Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız

dbayramgurler@kocaeli.edu.tr


0262 303 75 75


Prof. Dr. Rebiay KIRAN
Anabilim Dalı Başkanı

 Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız

 rebiay@kocaeli.edu.tr


0262 303 75 75


Prof. Dr. Nilgün SAYMAN BİLEN

 Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız


0262 303 75 75


Prof. Dr. Aysun Şikar AKTÜRK

 Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız

aysuns@kocaeli.edu.tr


0262 303 75 75


Doç. Dr. Evren ODYAKMAZ DEMİRSOY

 Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız

evren.odyakmaz@kocaeli.edu.tr


0262 303 75 75

Dr. Öğretim Üyesi Abdullah DEMİRBAŞ

 Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız


0262 303 75 75

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı 1995 yılında kurulmuş olup, halen 3 profesör, 2 doçent doktor ve 5 araştırma görevlisi Anabilim dalımızda görev yapmaktadır. Yatan hasta tedavileri 10 yataklı servisde yürütülmektedir. Ayaktan tedavi hizmetleri 3 genel amaçlı poliklinik ve 4 özel poliklinik (Behçet hastalığı, psoriasis, deri lenfomaları ve deri tümörleri ve nevus takip polikliniği) de yapılmaktadır. Bölümümüzde foto(kemo)terapi, elektrokoterizasyon, kriyoterapi, iyontoforez, dermoskopik ve videodermoskopik inceleme insizyonel ve eksizyonel deri biyopsisi, deri yama testleri, Alexandrite lazer epilasyon, yüzeyel damar genişlemelerine yönelik lazer, aşırı terlemeye yönelik Botulinium toksin A enjeksiyonu ve kimyasal peeling uygulamaları yapılmaktadır.


Verilen Hizmetler


Biyopsi:

Tanıyı doğrulamak için veya kesin tanı konulamayan durumlarda ayırıcı tanı amacıyla lezyonlu deriden bir parça veya tüm lezyonun alınarak mikroskop altında incelenmesi dermatolojide sık kullanılan bir işlemdir. İşlemden önce biyopsi alanı bir antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra bölgesel uyuşturucu iğne enjekte edilir. Daha sonra kalem benzeri steril bir alet yardımıyla deriden ufak bir parça çıkartılır. Kanama durduktan sonra bölge kapatılır. Bazen bu işlem cerrahi aletler ile yapılmakta ve uygun dikiş materyali ile dikilmektedir.

Dermoskopi:

Özellikle pigmentli (koyu renkli) deri lezyonlarının tanısı ve ayırdedilmesinde kullanılan yöntem derinin mikroskopik incelemesi olarak tanımlanabilir. Deri lezyonlarının tanısında yeni olanaklar sağlaması nedeniyle dermoskopi son yıllarda dermatoloji polikliniklerinde rutin olarak uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle doğuştan olan veya sonradan çıkan benlerin takibinde ve melanom başta olmak üzere pigmente (renkli) deri tümörlerinin erken tanısında kullanılan yardımcı bir yöntemdir. İnceleme dermoskop denilen cihaz lezyonlu deriye temas ettirilerek yapılır. Basit, hızlı, pratik ve ucuz bir yöntemdir. Herkese uygulanabilen bu yöntemin bir yan etkisi yoktur.

Videodermoskopik İnceleme:

Benlerin ve deri tümörlerinin bilgisayar ortamında dermoskopik olarak incelenmesini ve kaydedilmesini içeren videodermoskopi yöntemi özellikle çok sayıda ve riskli beni olan kişilerin görüntülerinin kayıt altına alınarak incelenmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Video dermoskopinin kayıt yapma özelliği sayesinde, şüpheli lezyonların değişip değişmediğini takip etmek mümkün olmakta, bu şekilde gereksiz cerrahi eksizyonlar önlenebilmektedir.

Deri Yama Testi:

Patch (Yama) testi allerjik kontakt dermatit (temas ekzeması) tanısı konulan hastalarda hastalığa neden olabilecek maddeleri saptamak amacıyla uygulanan tanısal yaklaşımdır. Yöntem vazelin içinde hazırlanmış ya da hazır halde özel bantlara emdirilmiş olarak bulunan kimyasal ürünlerin doğrudan sırta yapıştırılmasına dayanır. 48. saatte, 72 ve 96. saatlerde, gerekirse bir hafta sonra test bölgeleri değerlendirilir. Test yapıldıktan sonra 48 saat süreyle banyo yapılmaması ve aşırı fiziksel etkinlikte bulunulmaması gerekir. Uygulama bölgesinde kaşıntı, sivilce gelişimi ve hafif renk değişikliği olabilir. Ayrıca nadiren mevcut ekzemada alevlenme, uygulama bölgesinde aşırı tahriş ve yanma olabilir.

Fototerapi:

Güneş ışığının bir parçası olan ultraviyole ışınlarının yapay olarak üretilerek bazı deri hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Yapay ultraviyole ışıkları tedavide tek başına kullanılırsa bu yönteme fototerapi, kişinin güneşe olan hassasiyetini arttıracak bazı ilaçların ardından kullanılırsa fotokemoterapi (PUVA) denilmektedir. Foto(kemo)terapi psoriasis, atopik dermatit, alopesi areata, kutanöz T hücreli lenfoma (Mikozis fungoides) ve bir takım başka deri hastalıklarının tedavisinde sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Sistem hastaların içine girebilecekleri ultraviyole ışını veren bir kabinden oluşur. Küçük alanlar tedavi edilmek isteniyorsa lokal PUVA cihazı kullanılabilir. Tedavi genellikle haftada 2-3 seans şeklinde düzenlenir. Hastalar gözlerini korumak amacıyla tedavi sırasında her zaman özel bir gözlük taktırılmaktadır.

Kriyoterapi:

Hastalıklı bölgenin dondurularak tahrip edildiği dermatolojide sık kullanılan bir tedavi şeklidir. Bölümümüzde kriyoterapi için açık sprey cihazı ve -195.6 oC ısısı olan sıvı azot kullanılmaktadır. Öncesinde bölgeyi uyuşturma gerekmemesi ve kolay uygulanması bu tedavi yönteminin avantajlarıdır. Sıvı azot hastalıklı doku üzerinde bir donma halkası oluşturanc kadar hastalıklı doku üzerine püskürtülür. Tedavi için bir uygulama yeterli olmazsa, uygulama 2-4 hafta aralarla tekrarlanabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında bölgesel ağrı beklenen bir etkidir. Ayrıca tedavi sonrasında uygulanan bölgede ağrı, şişme, su toplaması ve beyaz ya da kahverengi bir izle iyileşme olabilir. Kriyoterapi siğiller, seboreik keratoz, aktinik keratoz, nasırlar, keloid gibi dermatolojik hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Elektrokoterizasyon:

Bir metalin elektrik enerjisiyle ısıtılarak dokunun dağlanmasını sağlayan, siğiller, et benleri, piyojenik granülom, seboreik keratoz, milia gibi dermatolojik bazı hastalıkların tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir. İşlem öncesinde bölge antiseptik bir solüsyonla temizlendikten sonra ağrı duymamanız amacıyla uyuşturulur. İşlem sonrasında enfeksiyon kapmaması amacıyla bölgeye birkaç gün su temas ettirmemeniz ve doktorunuz tarafından verilen antibiyotikli kremi sürmeniz önerilecektir. Bu işlemin de bazı olası riskleri vardır. Anestezik maddeye bağlı allerjik reaksiyonlar, kanama, yara yeri enfeksiyonu, iyileşirken bölgede beyaz ya da kahverengi bir iz kalması, lezyonun tamamen yakılamayıp kısmen sebat etmesi ya da tekrarlaması, işlem sırasında veya sonrasında ağrı, işlem bölgesine komşu dokuların hasarı gibi yan etkiler gelişebilmektedir.

İyontoforez:

Elektrik akımı kullanılarak deri içine çeşitli iyonların girişini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde aşırı terleme başta olmak üzere birçok deri hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Uygulamada el ve ayakların terleyen bölgelerini kaplayacak şekilde ılık su ile dolu plastik leğenler kullanılır. Elektriksel akım su içindeki elektrotlar ile sağlanır ve galvanometrik araçla akım verilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon:

İstenmeyen tüylerin tedavisinde kullanılan bir yöntem olup özellikle açık tenli kişilerde ve kalın-koyu renkli kıllarda etkilidir. Seans sonrasında lazer uygulanan böyledeki tüyler tamamen yok olmaktadır. Diğer epilasyon lazerlerine göre daha acısız ve daha ağrısız bir yöntemdir. Tedavinin başarılı bir şekilde sonlanması için gereken seans sayıları kişiden kişiye göre değişebilmekle beraber seansların 6-12 kere tekrarlanması gerekebilir. Seans aralıkları bölgeye göre 4-8 hafta arasında değişir. Tedavi sonrasında geçici kızarıklık olabilir. Bazen aşırı hassas kişilerde, soğutma sistemi olmayan lazer kullanılması durumunda, güneş yanığı gibi bir durum oluşabilir. Bu durum birkaç günlük tedavi ile düzelir. Ancak lazer epilasyon sonrası ciltte koyu ve açık lekelenme görülebilir.

Proyellow 577 Nm Sarı Işık:

Kılcal damar genişlemeleri, dirençli lekeler, rozasea, farklı birçok vasküler lezyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Belirgin ağrıya neden olmayan uygulama kişinin günlük hayatını etkilemez. Bu yöntemde tedavinin hemen ardından oluşan kızarıklık saatler içinde geçmektedir. Tedavi yanıtının daha iyi olmasını sağlamak için tedaviden sonra bir süre güneş koruyucular kullanılmalıdır. Tam yanıt elde etmek için işlem tekrar edilebilir.Randevu Alma

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin internet sitesinden Online Randevu sisteminden veya 0262 303 75 00 telefon numarasından Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği için randevu alınabilmektedir.Ulaşım / İletişim

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors